آموزش رفع خطا ۵۰۰ Internal Server Error در وردپرس

آموزش رفع خطا ۵۰۰ Internal Server Error در وردپرس

خطا ۵۰۰ یکی از بدترین نوع خطا ها برای سایت شما است که میتواند به دلیل وجود مشکل در سرور یا فایل های وب سایت شما باشد. به احتمال زیاد مشکل در روت وب سایت شما جایی که فایل های وردپرس شما هستند خواهد بود. اما همچنین میتواند یک مشکل در هاست شما باشد.
خطا ۵۰۰ یکی از خطاهای کلافه کننده است که میتواند در وردپرس رخ دهد. و هیچ راه حل ساده ای هم وجود ندارد بلکه نیازمنده عیب یابی است که می تواند وقت و صبر شما را محک بزند. اما ما قصد داریم برای کمک به شما چند پیشنهاد و راه حل برای شما ارائه کنیم.
با ما همراه باشید …

بکاپ گیری کامل از وب سایت

این راه حل ها نیاز به تغییراتی در فایل های وب سایت شما دارد. توصیه می شود قبل از انجام هر کاری برای هر یک از این راه حل هایی که ارائه میکنیم نسخه پشتیبان (backup) از وب سایت خود را تهیه کنید تا در صورت بروز هر اتفاقی آن را ریستور کنید.

راه حل های متداول جهت رفع خطا ۵۰۰

دو مورد از شایع ترین علل های بروز این خطا یکی فایل htaccess. و دیگری کمبود مقدار رم وردپرس است. فایل htaccess. شما می تواند بعد از نصب قالب یا افزونه جدید در وردپرس دچار مشکل شود. البته به راحتی میشود این مشکل را رفع کرد ابتدا فایل htaccess. را تغیر نام دهید سپس یک فایل htaccess. جدید در پوشه محل نصب وردپرس ایجاد کنید.
مشکل کمبود رم وردپرس معمولا زمانی رخ میدهد که کد نویسی یکی از افزونه ها یا قالب نصبی شما مشکل دارد یا تعداد زیادی افزونه بر روی وردپرس خود نصب کرده اید.
زمانی که هر یک از این موارد اتفاق می افتد باعث می شود که شما استفاده بیش از اندازه از رم سرور داشته باشید نتیجه آن چیزی جز خطا ۵۰۰ یا همان ۵۰۰ Internal Server Error نیست.

ایجاد یک فایل htaccess. جدید

وارد پوشه محل نصب وردپرس خود در هاست شوید.
که معمولا “public_html” نامیده می شود.
اگر پوشه هایی با نام wp-admin و wp-content را مشاهده می کنید، به آدرس درستی آمده اید.
اگر شما فایل htaccess. یا dotfiles را مشاهده نمیکنید. از گوشه سمت راست بالا بر روی Settings کلیک کنید سپس تیک گزینه آخر یعنی Show Hidden Files (dotfiles) را بزنید. با این کار فایل های مخفی یا همان Hidden هاست شما نمایش داده خواهد شد.

rename-htaccess-file

زمانی که فایل htaccess. را پیدا کردید، بر روی آن راست کلیک کرده و نام آن را به “htaccess.bak.” تغییر دهید. این اساسا فایل htaccess. سایت شما را حذف می کند، بنابراین ما باید یک نام جدید ایجاد کنیم. به داشبورد وردپرس خود بروید وارد تنظیمات و سپس بر روی پیوند ها کلیک کنید. بدون ایجاد تغیراتی به پایین صفحه رفته و روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

همچنین لازم به ذکر است که یک فایل htaccess. خراب باعث ایجاد خطا ۵۰۰ در سایت شما می شود. اطمینان حاصل کنید که این فایل به غیر از “htaccess.” نامگذاری نشده باشد.

افزایش محدودیت حافظه PHP در وردپرس

محدودیت حافظه PHP توسط مدیریت هاست شما تنظیم شده است. زمانی که شما وب سایت شلوغی دارید یا در کد نویسی پلاگین های شما مشکلی وجود داشته باشد میتواندباعث افزایش بیش از اندازه حافظه PHP شود که این خود یکی از دلایل دریافت خطا ۵۰۰ است. محدودیت حافظه PHP در هاست لینوکس اشتراکی معمولا کم است و پیشنهاد ما به شما استفاده از هاست وردپرس است. قبل از هر چیز شما ابتدا باید تست کنید که آیا مشکل از محدودیت حافظه PHP شما است.

wp-config-php-file

وارد پوشه محل نصب وردپرس شوید و  بر روی فایل wp-config.php راست کلیک کرده و گزینه Edit را بزنید. و کد زیر را طبق تصویر بالا در اولین خط وارد کنید.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');

حال در گوشه سمت چپ بر روی گزینه save بزنید.
اگر هنوز خطا ۵۰۰ را مشاهده میکنید، پس مشکل شما مربوط به محودیت حافظه PHP نیست. کد بالا را از فایل wp-config.php خود حذف کنید، و دوباره آن را ذخیره کنید.

اگر خطایی رخ نمیدهد زیاد هم هیجان زده نشوید ،شما هنوز باید کار هایی را انجام دهید .

افزایش محدودیت حافظه PHP سایت شما در فایل wp-config.php یک راحل قطعی برای این کار نیست پس در ادامه با ما باشید تا بدانید چه چیزی باعث افزایش استفاده از حافظه PHP شما شده است.

راه حل های رایج برای حل کردن خطا ۵۰۰ Internal Server Error

رفع مشکل فایل htaccess. و افزایش محدودیت حافظه PHP  وب سایت دو مشکل اساسی بود، اما اگر هنوز با این مشکل روبرو هستید شاید راه حل های زیر بتواند شما ار کمک کند.

آنها به شرح زیر هستند:

● غیر فعال کردن افزونه ها برای بررسی افزونه های معیوب

● برسی مسائل برای اشکال زدایی  وب سایت شما

●بررسی اینکه آیا فایل ها و پوشه های شما دارای مجوز (permissions) صحیح هستند یا خیر .

●آپلود دوباره پوشه های wp-content و wp-includes

غیرفعال کردن افزونه ها

غیر فعال کردن افزونه ها

اگر شما قادر به دسترسی به داشبورد وردپرس خود هستید، پلاگین های خود را یکی یکی غیرفعال کنید.
و پس از هربار فعال کردن سایت خود را Refresh کنید. اگر خطا ناپدید شد خطا احتمالا ناشی از افزونه ای بود که قبل از Refresh کردن غیرفعال کردید.

اگر مشکل از افزونه بود افزونه را حذف کنید یا جایگزینی برای آن پیدا کنید البته اگر کارایی افزونه برای شما اهمیت داشته باشد.
اگر نمی توانید به داشبورد مدیریت وردپرس خود دسترسی داشته باشید، وارد هاست خود شوید و وارد پوشه محل نصب وردپرس شوید پوشه wp-content را باز کنید. این پوشه حاوی افزونه ها، قالب ها و سایر پوشه های وب سایت شما است.

rename-plugins-folder

نام پوشه افزونه ها را به هر چیزی که می خواهید تغییر دهید، مانند “plugins.test”. با این کار تمامی افزونه های وب سایت شما غیرفعال میشوند. سایت خود را تازه کنید (refresh) اگر خطا رفع شده است، علت خطا وجود یک پلاگین معیوب بوده است. هر پلاگین را یکی پس از دیگری فعال کنید، پس از هر فعال سازی، سایت خود را Refresh کنید تا مشخص شود کدام پلاگین باعث خطا می شد.
پس از رفع خطا فراموش نکنید که باید نام پوشه را دوباره به Plugins تغییر دهید.

اگر قالب جدیدی بر روی وب سایت خود نصب کرده اید و با این خطا روبرو هستید ممکن است مشکل از قالب جدیدی باشد که بر روی وب سایت نصب کرده اید.

فعال کردن حالت اشکال زدایی در وردپرس

فعال کردن حالت اشکال زدایی در وردپرس

برخی خطاها و هشدار ها وجود دارند که شما از آن ها بی اطلاع هستید در حالی که بازدیدکنندگان سایت شما ممکن است آن هارا ببینند ، به همین دلیل بسیار ایده ی خوبی است که در زمانی که شما با یک مشکل یا خطای جدی مواجه میشوید حالت wp_Debug را فعال کنید .

برای فعال کردن حالت wp_Debug فایل wp-config.php را باز کرده و کد زیر را به آن اضافه کنید.

define( 'WP_DEBUG', true );

 

اما توصیه نمیکنیم هر زمانی آن را فعال کنید. زیرا باعث میشود، خطا ها و هشدار ها را بازدید کنندگان شما بر روی سایت شما ببینند . پس از فعال کردن حالت اشکال زدایی، اشکال ها و خطا ها به پوشه Debug Log میروند که برای مشاهده ی گزارش های مربوط به خطاها در سیستم خود از وردپرس میتوانید به آن مراجعه کنید .

بررسی مجوزهای فایل ها و پوشه ها

بررسی مجوزهای فایل ها و پوشه ها

این مورد احتمالا مسئله مهمی نیست اما ارزش برسی کردن را دارد. در پوشه محل نصب وردپرس شما مجوزها برای پوشه ها و فایل ها باید ۷۵۵ یا ۶۴۴ باشد. مجوزهای ایجاد شده برای هر چیز دیگری ممکن است باعث مشکلات، از جمله خطای ۵۰۰ سرور داخلی شود.

آپلود نسخه ی جدید wp-admin و wp-includes

این باید آخرین راه حل باشد، اما اگر از راه حل های فوق استفاده کرده اید و هنوز نمی توانید دلیل خطا ۵۰۰ در سایتتان را پیدا کنید، این راه را نیز امتحان کنید. از وب سایت خود یک بکاپ کامل تهیه کنید. و یک نسخه تازه از وردپرس را از سایت اصلی دانلود کنید.

آپلود نسخه ی جدید wp-admin و wp-includes

وردپرس جدیدی را که دانلود کرده اید را از حالت ZIP خارج کنید. وارد پوشه محل نصب وردپرس خود شوید. پوشه های wp-admin و wp-includes را بدون حذف پوشه های قبلی مجدد آپلود کنید.
وب سایت خود را بروزرسانی کنید. اگر باز هم با این خطا روبرو شدید ممکن است مشکل از هاست شما باشد با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید ممکن است هنوز مشکل از وب سایت شما باید و این مشکل از سمت سرور های میزبانی هاست شما نباشد.

نتایج نهایی درمورد ۵۰۰ Internal Server Error

خطای داخلی سرور (خطا ۵۰۰) یک خطای نا امید کننده است که زیرا دلیل روشنی ندارد و همان طور که گفتیم نیاز به عیب یابی فراوان دارد . ما امیدواریم این مقاله تا حدودی به شما کمک کند .
به طور کلی سعی کنید که سایت خود را با دقت و به صورت منظم نصب کنید و افزون ها ، قالب ها و فایل های اصلی وب سایت وردپرسی خود را بروزرسانی کنید.
در نهایت اطمینان حاصل کنید که پلن میزبانی هاست خود را بر اساس نیاز های خود ارتقا داده اید .

در اینجا شما میتوانید از هاست ویژه وردپرس نبض وب استفاده کنید تا دیگر مشکلی از سمت سرور نداشته باشید.

لطفا تجربیات خود را با ما به اشتراکی بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *