۱۰ روش برای افزایش سرعت لود وب سایت

۱۰ روش برای افزایش سرعت لود وب سایت

عوال موثر بر کاهش سرعت وب سایت چیست ؟ ما امروز قصد داریم برخی از رایج ترین علل های کاهش سرعت لود وب سایت شما را توضیع دهیم. که ممکن است تاثیر زیادی در عملکرد وب سایت شما داشته باشد.

حتما شنیده اید که میگویند “هرچه آهسته و پایدار تر پیروز تر” اما وقتی به عملکرد وب سایت ها می رسیم این ضرب المثل قطعا یک دستورالعمل برای شکست خوردن است.

ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم ۱۰ دلیل که بر کاهش سرعت وب سایت دخیل هستند را برای شما توضیع دهیم.

۱- استفاده از تصاویر بهینه سازی نشده

استفاده زیاد از تصاویر متفرقه اغلب باعث عقب ماندگی وب سایت است . تصاویر با وضوح بالا در هنگام بارگذاری پهنای باند زیادی مصرف میکنند . آپلود تصاویر بزرگتر و پر حجم باعث سنگینی صفحه وب شما می شود، و باعث کاهش سرعت لود وب سایت شما!
توجه کنید فرمت تصاویر یکی دیگر از عوامل مهم است که باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، تصاویر با فرمت JPEG نسبت به سایر فرمت های تصویر مانند PNG یا GIF نسبتا بزرگتر ، متداول و بهینه شده است.
بنا بر این اگر از تصاویر JPEG به جای PNG / GIF استفاده کنید ، طبیعی است که صفحه وب شما سریعتر لود خواهد شد.

نکات مهم دیگر :

 • اندازه فایل های تصاویر خود را بررسی کنید، هر چیزی که بالاتر از ۱MB است، واقعا غیرقابل قبول است.
 • به جای PNG به خصوص برای تصاویر بزرگتر از فرمت JPEG استفاده کنید.

۲- استفاده از اسکریپت های سنگین جاوا اسکریپت

در دسترس بودن افزونه های جاوا اسکریپت / جی کوئری(jQuery ) باعث شده است که واقعا برای اضافه کردن محتوای پویا به وبسایت راحت باشیم. با این حال، اگر آن را نادرست اجرا کنید، می تواند سرعت بارگذاری صفحه وب سایت شما را کاهش دهد.
استفاده از کدهای سنگین جاوا اسکریپت (javascripts) باعث کاهش سرعت بالا آمدن وب سایت شما می شود.
تفسیر و اجرا شدن جاوا اسکریپت / جی کوئری زمان میبرد ، بنابراین اگر شما از چند درخواست API برای رندر داده های جاوا اسکریپت / جی کوئری استفاده میکنید مقدار قابل توجهی کاهش سرعت لود صفحه وب را مشاهد خواهید کرد. کُد های جاوا اسکریپت خود را چک کنید تا ببینید چه چیزی واقعا نیاز دارید و آنچه را که نیاز ندارید و استفاده نمیکنید حذف کنید.

۳- استفاده بیش از اندازه از فلش محتوا (flash)

توجه : فلش یک ابزار برای اضافه کردن تعامل و گرافیک جذاب به وب سایت می باشد.
اگرچه فلش یک ابزار عالی برای اضافه کردن تعامل به وب سایت شما است، اما به احتمال زیاد روی سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما تاثیر میگذارد . محتویات فلش معمولا بزرگ اند و اندازه فایل ها بزرگتر ، هرچه در صفحات شما بارگذاری شوند سرعت لود آن ها کندتر خواهد بود.
دقت داشته باشید که کاهش اندازه فایل های فلش خود و یا حذف آن به طور کامل باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحه شما می شود. اگر مایل هستید وب سایت خود را سریعتر کنید، باید HTML5 را جایگزین محتوای فلش کنید .

توجه :

 • فلش بسیار حجیم است و استفاده از آن توصیه نمی شود
 • فلش دیگر قدیمی شده است
 • به فکر جایگزینی آن با HTML5 باشید

۴- درخواست های بالا برای http request) HTTP)

افزایش تعداد درخواست های http بوسیله ی جاوا اسکریپت، CSS و فایل های تصویری می تواند منجر به کاهش سرعت لود وب سایت شود.
هنگامی که یک کاربر به صفحه وب شما میاید، مرورگر تقاضا های متعددی برای بارگیری هر یک از فایلها انجام میدهد – که میتواند سرعت بارگذاری صفحه را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

نکات مهم :

 • از Sprites برای کاهش درخواست HTTP استفاده کنید
 • در صورت امکان تعداد صفحات را در صفحات خود کاهش دهید. شامل CSS، تصاویر، جاوا اسکریپت
 • فایل های CSS و جاوا اسکریپت منفی را از مجموع فایل هایی که کاربران باید بارگیری کنند کاهش دهید

۵- فعال کردن فشرده سازی GZIP

با فعال کردن فشرده سازی GZIP، شما دستور می دهید که سرور تمام اشیاء وب (تصاویر، CSS، فایل های جاوا اسکریپت و غیره) را در یک ظرف جداگانه قبل از انتقال به مرورگر درخواست دهنده جمع کند .
فشرده سازی پهنای باند صفحات وب سایت شما را کاهش می دهد و در نتیجه پاسخ Http نیز کاهش پیدا می کند ، که به نوبه خود در افزایش سرعت لود وب سایت به ما کمک می کند.
اگر هنوز فشرده سازی GZIP را در وب سایت خود فعال نکرده اید، این اولین کاری است که باید بدون اتلاف وقت انجام دهید.

برای فعال سازی فشرده سازی GZIP باید وارد کنترل پنل هاست خود شوید.

نکات مهم :

 • فشرده سازی GZIP یک عملکرد آسان است.
 • این عناصر وب (تصاویر، CSS، jS) در یک کانال جمع می شوند تا به درخواست مرورگر فرستاده شوند.

۶-تبلیغات بیش از حد

بدون شک تبلیغات برای کسب درآمد از وب سایت هایی که ترافیک بالایی دارند یکی از روش های کسب درآمد است. اما نباید در قرار دادن تبلیغات زیاده روی کرد چون باعث کاهش سرعت وب سایت می شود.

بیشترین تاثیر در سرعت بارگذاری وب سایت شما در تبلیغات است. که باعث افزایش درخواست های HTTP می شود.

۷- استفاده از سرویس CDN

سرویس CDN، به معنای شبکه تحویل محتوا یا شبکه توزیع کننده است که از سرورهای مستقل مستقر در مکان های مختلف جغرافیایی به بازدیدکنندگان قابلیت دسترسی بالا و عملکرد بالا در وب سایت را می دهند .
بسته به مکان جغرافیایی بازدیدکننده شما، محتوای درخواست شده توسط گره ای که در نزدیکی مرکز داده دسترس پذیر قرار دارد خدمت می شود. این کار زمان ارسال بسته در شبکه را به حداقل می رساند و به محتوای درخواست شده در زمان بسیار سریعی پاسخ می دهد.

۸- کش (cache) کردن محتوا

کش (cache) کردن محتوا مانند فایل های js , css , html و… میتواند سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما را به طور چشم گیری افزایش دهد. استفاده از کش (cache) باعث می شود تا فشار کم تری به سرور وارد شود.

۹- بهینه سازی کد های وب سایت

یکی دیگر از رایج ترین دلایل کاهش سرعت وب سایت، برنامه نویسی نادرست است. فضاهای سفید اضافی، یکنواختی های درون خطی، خطوط خالی و توضیحات غیر ضروری می توانند سبب کاهش سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما شوند.
با حذف عناصر غیر ضروری، می توانید کد را فشرده، حجم فایل را کاهش داده و کل زمان بارگذاری صفحه را بهبود ببخشید. اگر شما با برنامه نویسی راحت نیستید، چندین ابزار آنلاین وجود دارد که می توانید از آنها برای فشرده سازی و بهینه سازی کد های خود کمک بگیرید.

نکات مهم :

 • به جزئیات توجه کنید.
 • تنبل نباشید و از CSS درون خطی (inline) استفاده نکنید.
 • سعی کنید چندین فایل CSS ایجاد نکنید، وقتی که می توانید از یکی استفاده کنید.
 • کد های خود را کم کنید.

۱۰- انتخاب هاست مناسب

انتخاب یک ارائه دهنده ی خدمات هاست میتواند یکی از دلایل افزایش یا کاهش سرعت وب سایت شما باشد . انتخاب یک هاست با تنظیمات پیشرفته و مناسب، کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

اگر سعی کرده اید تمام موارد ذکر شده را اصلاح کنید و به نظر می رسد وب سایت شما هنوز سریع لود نمی شود، پس تغییر دادن ارائه دهنده خدمات هاست شما ممکن است مشکل شما را حل کند. یک ارائه دهنده هاست خوب را انتخاب کنید که خدمات بهینه سازی عملکرد را در هاست ارائه می دهد.

نتیجه گیری

خب دانستیم که سرعت بارگذاری صفحه وب بستگی به عوامل متعددی نظیر تصاویر حجیم، تعداد درخواست های HTTP، کدهای بزرگ و مسائل مربوط به جاواسکریپت است . مهم نیست که علت ریشه پایین بودن سرعت وب سایت شما چیست . شما نباید هیچ گزینه ای را فراموش کنید و تمام اقدامات را انجام دهید تا سایت سبک و سریع داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *