آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگر ها – کش مرورگر چیست؟

آموزش نحوه پاک کردن کش مرورگر ها – کش مرورگر چیست؟

آیا تا به حال کش مرورگر خود را پاک کرده اید؟ کش مرورگر شما وظیفه ذخیره داده های وب سایت هایی که وارد آن شده اید را دارد. هدف از ذخیره کش در مرورگر افزایش سرعت بارگذاری وب سایت ها در دفعات بعدی است. اما کش مرورگر میتوانید گاهی اوقات برای شما درسر ساز نیز باشد و شما نیاز به پاک کردن کش مرورگر خود داشته باشید. در این آموزش با نحوه پاک کردن کش مرورگر های کروم – فایرفاکس – اپرا و اینترنت Microsoft Edge در خدمت شما هستیم.

کش مرورگر چیست و چرا باید کش مرورگر را پاک کنیم؟

پاک کردن کش مرورگر ممکن است کاملاً ضروری نباشد ، و نه اغلب لازم است. با این حال ، پاک کردن کش مرورگر شما به دلایل مختلف می تواند مثمر ثمر باشد. اول از همه ، پاک کردن کش مرورگر به طور خودکار مرورگر شما را مجبور می کند به جای بازیافت همان اجزای قدیمی ، به دنبال ذخیره و کش کردن اطلاعات جدید وب سایت هایی که از آن ها بازدید می کنید باشد.

به طور مثال اگر شما یک طراح وب سایت باشید و قصد انجام تغیراتی را در وب سایت خود داشته باشید برای اطمینان از درست انجام شدن تغیرات مجبور به پاک کردن کش مرورگر خود هستید. چون در صورتی که کش مرورگر را پاک نکنید ممکن است تغیرات را به صورت کامل قابل مشاهده نباشد و دلیل آن هم این هست که برخی از فایل های قدیمی وب سایت شما در مرورگر شما ذخیره شده است و دیگر از سرور اصلی خوانده نمی شود. با پاک کردن کش مرورگر  تمامی فایل ها از سرور اصلی وب سایت شما مجدد خوانده می شود و در نتیجه شما می توانید تغیرات انجام شده را به درستی مشاهده کنید.

حال اگر یک کاربر عادی نیز باشید ممکن است به پاک کردن کش مرورگر خود نیاز داشته باشید. حتما تا به حال پیش آمده است که در حال ثبت نام یا پر کردن فرمی در یک وب سایت هستید و چون قبلا از این وب سایت بازدید کرده اید و برخی از فایل ها کش شده است در مراحل ثبت نام یا پر کردن فرم دچار خطا می شود در این صورت می توانید با حذف کردن کش مرورگر خود مشکل را رفع کنید.

نحوه پاک کردن کش مرورگر های کروم – فایرفاکس – اینترنت اکسپلورر  و اپرا

نحوه پاک کردن کش مرورگر کروم

مرورگر کروم را اجرا کنید. بر روی ایکون سه نقطه در گوشه سمت راست کلیک کنید در منو باز شده بر روی Settings کلیک کنید تا وارد تنظیمات کروم شوید. یا  از کلید های ترکیبی ALT + E برای باز شدن منو کروم استفاده کنید.

پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم

 

حال از منو سمت چپ بر روی گزینه Privacy and Security کلیک کنید. در صفحه باز شده برای حذف کش مرورگر کروم بر روی گزینه Clear browser data کلیک کنید.

 

پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم

 

حال پنجره ای ماننده پنجره زیر باز می شود که می توانید کش مرورگر خود را به صورت سفارشی سازی انتخاب و حذف کنید.

 

پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم

 

همچنین می توانید با تایپ chrome://settings/clearBrowserData در کروم یا با فشردن کلید های ترکیبی ctrl+shift+delete به راحتی وارد بخش Clear browsing data شوید.

نحوه پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

مرورگر فایرفاکس را اجرا کنید. بر روی ایکون سه خط بالا سمت راست کلیک کنید. در منو باز شده بر روی گزینه Options کلیک کنید یا می توانید ادرس about:preferences در ادرس بار فایرفاکس وارد کنید تا وارد بخش تنظیمات فایرفاکس شوید.

 

پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

 

در منو سمت چپ بر روی گزینه Privacy and Security کلیک کنید. حال به قسمت Privacy and Security بروید و بر روی دکمه Clear Data کلیک کنید.

 

پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

 

در پنجره باز شده شما می توانید کش مرورگر خود را پاک کنید. از تیک دار بودن گزینه Cached Web Content اطمینان حاصل کنید.

 

پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

همچنین می توانید با زدن تیک گزینه Delete cookies and site data when Firefox is closed به فایرفاکس اجازه دهید تا در زمان بسته شدن تمامی کوکی ها و کش های موجود به صورت خودکار حذف شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  آموزش وصل شدن به سرور مجازی ویندوز از طریق ریموت دسکتاپ

نحوه پاک کردن کش مرورگر اپرا

مرورگر اپرا را اجرا کنید. بر روی دکمه منو در بالا سمت چپ کلیک کنید و سپس بر روی گزینه Settings کلیک کنید.

پاک کردن کش مرورگر اپرا

بعد در سمت چپ بر روی گزینه Advanced کلیک کنید. سپس بر روی گزینه Privacy & security کلی کنید. حال بر روی دکمه Clear Browsing Data کلیک کنید.

پاک کردن کش مرورگر اپرا

 

در پنجره باز شده  تیک گزینه Cached images and files را بزنید. سپس از بخش Obliterate the following times from می توانید زمان مورد نظر خود را جهت حذف کش مرورگر انتخاب کنید در صورتی که قصد دارید کش مرورگر خود را به صورت کامل پاک کنید در منو باز شده گزینه beginning of time را انتخاب فرمایید. حال جهت حذف کردن کش مرورگر اپرا بر روی گزینه Clear Browsing data کلیک کنید.

 

پاک کردن کش مرورگر اپرا

 

نحوه پاک کردن کش مرورگر Microsoft Edge

مرورگر میکروسافت Edge را اجرا کنید. بر روی سه نقطه بالا سمت راست کلیک کنید. در پنجره باز شده بر روی Settings کلیک کنید تا وارد تنظیمات مرورگر شوید.

 

پاک کردن کش مرورگر Microsoft Edge

 

در صفحه باز شده از بخش clear browser data بر روی دکمه choose what to clear کلیک کنید.

 

پاک کردن کش مرورگر Microsoft Edge

 

حال تیک گزینه cached data and files کلیک کرده و سپس بر روی دکمه clear کلیک کنید تا کش مرورگر شما به صورت کامل پاک شود.

 

پاک کردن کش مرورگر Microsoft Edge

 

امیدواریم این مطلب بتواند مفید واقع شود. در صورتی که هر سوال یا مشکلی درباره کش مرورگر خود دارید میتوانید در بخش کامنت های مطرح کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داده شود.

این مطلب 2 نظر دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *