ساب دامین چیست + آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل همراه با نکات ضروری

ساب دامین چیست + آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل همراه با نکات ضروری

ساب دامین چیست و چه تفاوتی با دامنه دارد؟ و اینکه چگونه می‌ توانم یک ساب دامین بسازم؟ از مهم‌ ترین سؤالاتی است که فعالین عرصه وب با آن مواجه هستند. آشنایی با ساب دامین و آموختن روش ساخت آن، به شما کمک می‌کند تا حیطه فعالیت خود را گسترش داده و به موازات آن، توانایی‌های سایت خود را نیز افزایش دهید.

اما قبل از ادامه مطلب، بهتر است اصطلاحات مشابه را یک بار در ابتدا لیست کنیم تا از سردرگمی جلوگیری شود. این سردرگمی بیشتر ممکن است برای افرادی که به تازگی وارد دنیا وب  شده اند به وجود آید. این اصطلاحات مشابه شامل ساب دامین Subdomain (یا زیر دامنه)، ساب فولدر Subfolder (یا زیر پوشه)، ادان دامین Addon Domain و پارک دامین Park Domain است که هر کدام از اینها وظایف جداگانه‌ ای در دنیای وب دارند و در مقاله‌ های جداگانه‌ ای به آنها خواهیم پرداخت.

در این مقاله ما درمورد ساب دامین صحبت خواهیم کرد و به‌دلیل عملکرد مشابه، آن را با ساب فولدر نیز مقایسه خواهیم کرد. برای شروع آشنایی با ساب دامین، بیایید با تعریف آن شروع کنیم و ببینیم که ساب دامین یا همان زیر دامنه چیست؟

ساب دامین چیست؟

همه شما با دامنه (domain) به‌اندازه‌کافی آشنایی دارید و می‌دانید که همان آدرسی (URL) است که برای وارد شدن به یک سایت از آن استفاده می‌کنید. این آدرس اینترنتی شامل نام سایت و پسوند دامنه است که باید در مرورگر خود وارد کنید تا به سایت موردنظر هدایت شده و به محتویات آن دسترسی پیدا کنید. به‌ عنوان‌ مثال، در آدرس اینترنتی nabzweb.com بخش nabzweb نام سایت و بخش com. پسوند دامنه آن است.

ساب دامین پیشوندی است که قبل از نام دامنه قرار می‌ گیرد و با یک نقطه از نام دامنه اصلی جدا می‌ شود. در واقع اگر بخواهیم بخش‌ های کاملاً مجزایی با محتوایی متفاوت در سایت خودمان ایجاد کنیم، باید برای هر بخش یک ساب دامین یا زیر دامنه ایجاد کنیم. بعد از ایجاد ساب دامین، آدرس آن بخش مجزا می‌ تواند به‌ صورت blog.nabzweb.com باشد. در این مثال، ما یک بخش وبلاگ به سایت فوق اضافه کرده‌ ایم، در نتیجه نام آن بخش مجزا که blog است به ابتدای آدرس سایت اصلی افزوده شده و به‌ وسیله یک نقطه از آن جدا شده است.

ساب دامین چیست - ساختار یک ساب دامین

چه زمانی باید از ساب دامین استفاده کنیم؟

برای درک بهتر عملکرد ساب دامین، و اینکه چه مواقعی باید از ساب دامین استفاده کنیم، بیایید همراه با یک مثال از همان سایتی که در بالا ذکر کردیم پیش برویم.

آدرس اینترنتی مورد مثال ما nabzweb.com که متعلق به سایت نبض وب است و در زمینه ارائه انواع هاست و سرور فعالیت می‌ کند، تمام محتوای اصلی مرتبط با نوع فعالیت خود از قبیل انواع هاست لینوکس، هاست وردپرس، سرور اختصاصی، سرور مجازی و دیگر موارد مربوطه را در همین آدرس اصلی و در دسته‌ب ندی‌ های منظم شده در منو های مختلف قرار می‌ دهد. به‌ این‌ ترتیب، کاربر سایت مستقیماً و بدون سردرگمی به گزینه‌ های مرتبط با نوع فعالیت سایت دسترسی دارد.

حالا اگر سایت نبض وب تصمیم بگیرد که به‌ منظور کمک به کاربران خود و رفع مشکلات‌ شان، یک‌ سری اطلاعات موردنیاز را در قالب مقاله در اختیارشان قرار دهد چه باید بکند؟ اگر صفحات این مقاله‌ ها در همان آدرس اصلی قرار گیرد، باعث شلوغی بیش‌ از حد سایت شده و طبیعتاً باعث سردرگمی کاربری که به‌ قصد تهیه هاست و سرور به سایت مراجعه کرده خواهد شد. در چنین وضعیتی، بهترین کار این است که مقاله‌ ها در یک بخش مجزا و تحت عنوان وبلاگ قرار بگیرند تا کاربران سایت تنها زمانی که به راهنمایی نیاز داشته باشند بتوانند به آن بخش مجزا مراجعه کنند.

در اینجا است که برای ایجاد آن بخش مجزا تحت عنوان وبلاگ، ساخت ساب دامین (یا همان زیر دامنه) به‌ کار خواهد آمد. به‌ همین‌ دلیل، لازم است که بدانید ساب دامین چیست و چگونه ساخته می‌ شود. البته برای چنین وضعیتی می‌ شود هم از ساب دامین و هم از ساب فولدر استفاده کرد. ولی این دو گزینه تفاوت‌ هایی با یکدیگر دارند که در ادامه مقاله به آن نیز خواهیم پرداخت.

ما در اینجا برای نمونه یک بخش مجزای وبلاگ برای قرار دادن مقاله‌ ها را مثال زدیم. اما این بخش‌ های مجزا در سایت، می‌ توانند موارد دیگری ازجمله فروشگاه، بخش پشتیبانی و از این‌ قبیل را نیز شامل شود. همچنین می‌ توانید انجمن و فروم سایت خود را بر روی یک ساب دامین قرار دهید. یا اگر سایت شما چند زبانه است، می‌ توانید هر زبان را بر روی یک ساب دامین جداگانه قرار دهید.

بعد‌ از اینکه یک ساب دامین را برای افزودن بخش وبلاگ به سایت اضافه کنیم، آدرس بخش وبلاگ سایت فوق می‌ تواند به‌ صورت blog.nabzweb.com باشد. همچنین، اگر قصد اضافه کردن بخش مجزایی با عنوان فروشگاه سایت داشته باشیم، آدرس می‌ تواند shop.nabzweb.com و برای بخش پشتیبانی support.nabzweb.com باشد. شما می‌ توانید به تعداد نامحدودی ساب دامین یا ساب فولدر ایجاد کنید.

تفاوت ساب دامین با ساب فولدر

در ابتدای مقاله ساب دامین چیست ، گفتیم که برای ایجاد یک بخش مجزا در سایت، هم می‌ توانید از ساب دامین و هم از ساب فولدر استفاده کنید. اما این دو گزینه، باوجود اینکه هر دو وظیفه‌ ی مشابهی را انجام می‌ دهند، تفاوت‌ هایی نیز دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت ظاهری بین این دو، در ساختار آدرس آنها است. در ساب دامین، نام بخش مجزای ایجاد شده قبل از نام سایت قرار می‌ گیرد. ولی در ساب فولدر، نام آن بخش بعد از آدرس سایت (بعد از پسوند دامنه) قرار می‌ گیرد:

  • ساختار آدرس ساب دامین : blog.nabzweb.com
  • ساختار آدرس ساب فولدر : nabzweb.com/blog

ساختار آدرس ساب دامین به گوگل می‌گوید که محتوای قرار گرفته در آن از محتوای سایت اصلی جدا است. ولی ساختار آدرس ساب فولدر به گوگل می‌گوید که محتوای آن از محتوای سایت اصلی جدا نیست.

  • :: ساب دامین به‌ طور کامل از دامنه شما جداست و محتوای آنها هیچ تأثیری برروی یکدیگر ندارند. اما ساب فولدر از سایت شما جدا نیست، بلکه به‌ عنوان یک زیر شاخه از آن محسوب می‌ شود.
  • :: ساب دامین را می‌ توانید هم روی هاست یا سروری که سایت اصلی شما قرار دارد، و هم روی یک هاست و سرور جدا ایجاد کنید. اما ساب فولدر را فقط می‌ توانید روی همان هاستی که سایت اصلی شما قرار دارد ایجاد کنید.
  • :: موتور های جستجو ساب دامین را به‌ عنوان یک آدرس جداگانه از سایت اصلی می‌ شناسند و رنک و رتبه‌ بندی آنها را نیز به‌ صورت جداگانه د رنظر می‌ گیرند. اما این موضوع درمورد ساب فولدر صدق نمی‌ کند.
خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  14 افزونه که سئو وب سایت وردپرس شما را افزایش می دهد

تأثیر ساب دامین و ساب فولدر بر سئوی سایت

تا اینجا متوجه شدیم که ساب دامین چیست و چه تفاوتی با ساب فولدر دارد. اما استفاده از هرکدام از اینها چه تأثیری بر سئوی سایت دارند؟

ساب دامین

از آنجایی که گوگل و موتور های جستجو ساب دامین را به‌ عنوان یک دامنه جدا از دامنه اصلی در نظر می‌ گیرند، بنابراین باید به‌ طور جداگانه برروی سئو ی ساب دامین کار کنید. در چنین وضعیتی، هیچ رتبه و اعتباری از دامنه اصلی به ساب دامین یا برعکس منتقل نخواهد شد.

ساب فولدر

همان‌ طور که در ساختار آدرس ساب فولدر مشاهده کردید، بخش مجزایی که ایجاد می‌ کنید در مسیر دامنه اصلی قرار می‌ گیرد. به‌ همین دلیل گوگل ساب فولدر را جدای از دامنه اصلی در نظر نمی‌گیرد. در حقیقت رتبه و اعتبار ساب فولدر و دامنه اصلی مشترک است. به همین دلیل، از ساب فولدر بیشتر استفاده می‌ شود.

 

ترفند انتقال ساب دامین به ساب فولدر

این احتمال وجود دارد که شما تاکنون از ساب دامین استفاده می‌ کرده‌اید. اما با توجه به اینکه ساب دامین از نظر سئو هیچ تأثیری بر روی سایت اصلی ندارد، اگر تصمیم بگیرید که ساب دامین را با ریدایرکت ۳۰۱ به ساب فولدر منتقل کنید، رتبه و اعتبار تمام محتوایی که به ساب فولدر منتقل می‌ کنید، به سایت اصلی منتقل خواهد شد. انجام این عمل می‌ تواند برای رتبه سایت شما یک جهش عالی محسوب شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  اموزش ساخت ایمیل در هاست سی پنل

آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل

در ادامه مقاله ساب دامین چیست و با توجه به اطلاعاتی که به‌ دست آورده‌ اید، اگر تصمیم به ساخت یک ساب دامین در سایت خود را دارید، می‌ توانید در ادامه این مطلب آموزش ساخت ساب دامین در cpanel را مطالعه کنید.

  1. ابتدا وارد هاست سی پنل سایت خود شوید. سپس از قسمت DOMAINS (دامنه‌ ها) برروی Subdomains (زیردامنه‌ ها) کلید کنید.

ساب دامین چیست - اموزش ساخت ساب دامین در سی پنل

۲٫ صفحه‌ ای با عنوان Create a Subdomain (ایجاد یک ساب دامین) باز می‌ شود. در قسمت subdomain (زیر دامنه) باید نامی که برای ساب دامین خود در نظر گرفته‌ اید را وارد کنید. در اینجا ما blog را وارد کرده‌ ایم. از لیست باز شوی قسمت Domain (دامنه) هم باید نام آن دامنه‌ ای که می‌ خواهید ساب دامین برای آن ایجاد شود را انتخاب کنید. اگر شما بر روی هاست خود چند ادان دامین اضافه کرده باشید و یا چند دامین را پارک دامین کرده باشید، تمام آنها در لیست باز شوی Domain نمایش داده می‌ شود. در اینجا ما دامنه اصلی را انتخاب کرده‌ ایم. در قسمت Document Root نیز مسیر فایل‌ های ساب دامین نمایش داده می‌ شود. دقت کنید که این قسمت براساس اطلاعاتی که در دو فیلد بالایی وارد کرده‌اید، به‌ صورت خودکار توسط سی پنل ایجاد می‌ شود. پیشنهاد می‌ کنیم که مسیر پیش‌ فرض آن را تغییر ندهید. سپس برروی Create (ایجاد شود) کلیک کنید تا ساخت ساب دامین نهایی شود.

ساب دامین چیست - اموزش ساخت ساب دامین در سی پنل

در مرحله بعد، شما با پیغام زیر مواجه می‌ شوید و معنای آن این است که ایجاد ساب دامین به‌ درستی انجام شده است.

اموزش ساخت ساب دامین در سی پنل

حالا برای اطمینان از اینکه ساب دامین به‌ درستی ایجاد شده است، یک تب جدید در مرورگر خود باز کرده و آدرس ساب دامین را که در اینجا blog.nabzweb.com است وارد کرده و اینتر را بزنید. در اینجا شما خطای forbidden را مشاهده خواهید کرد. نمایش این خطا به‌ این‌ دلیل است که شما هنوز هیچ محتوایی را در دایرکتوری این ساب دامین آپلود نکرده‌ اید. به‌ همین‌ دلیل هم قابل دسترس نیست. پس اگر در این مرحله با چنین خطایی مواجه شدید جای نگرانی نیست. بعد از اینکه یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس یا جوملا را برروی ساب دامین خود نصب کردید، یا سایت خود را برروی ساب دامین بارگذاری کنید، این خطا دیگر نباید نمایش داده شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  آموزش مرحله به مرحله نصب وردپرس بر روی cpanel به صورت دستی

رفع مشکل ایجاد دایرکتور بعد از آدرس سایت

این احتمال وجود دارد که بعد از ایجاد یک ساب دامین، متوجه شوید که هم به‌ صورت ساب دامین blog.nabzweb.com و هم به‌صورت دایرکتور nabzweb.com/blog در دسترس است. در این قسمت از مقاله ساب دامین چیست، برای رفع این مشکل نیز راه‌ حلی ارائه خواهیم کرد.

به‌همین منظور، وارد سی پنل شده و بخش Subdomians را باز کنید. در صفحه باز شده به قسمت Modify a Subdomain (اصلاح کردن یک ساب دامین) بروید. ساب دامین موردنظر را پیدا کرده و سپس برروی آیکون قلم در ستون Document Root کلیک کنید.

تغیر دایرکتوری یا پوشه ساب دامین

پنجره دیگری با عنوان Change Document Root باز خواهد شد که در آن می‌ توانید به‌ راحتی آدرس nabzweb.com/blog را به آدرس blog.nabzweb.com تغییر دهید. بعد از اتمام کار، برروی دکمه Change (اعمال تغییرات) کلیک کنید.

تغیر دایرکتوری ساب دامین

روش ریدایرکت کردن ساب دامین به یک آدرس دیگر

فرض کنید شما یک ساب دامین به آدرس blog.nabzweb.com دارید. این ساب دامین مدت‌ ها توسط کاربران استفاده می‌ شده و افرادی هم این آدرس را در بوکمارک‌ های مرورگر خود ذخیره کرده‌ اند. حالا شما تغییراتی را برروی سایت خود انجام داده‌ اید و به‌ جای آدرس قبلی می‌ خواهید از nabzweb.com/blog استفاده کنید. در این‌ صورت باید بین آدرس قبلی و جدید یک ریدایرکت انجام دهید تا هر کسی که آدرس قبلی را وارد کرد به آدرس جدید هدایت شود.

برای این منظور، بعد از ورود به سی پنل، بخش Subdomians را باز کنید. در صفحه باز شده به قسمت Modify a Subdomain (اصلاح کردن یک ساب دامین) بروید. سپس ساب دامین موردنظر را پیدا کرده و برروی Manage Redirection (مدیریت تغییر مسیر) در مقابل آن کلیک کنید.

ریدایرکت ساب دامین به url دیگر

پنجره‌ای با عنوان Redirection (تغییر مسیر) باز می‌ شود. در کادر این پنجره آدرسی که می‌ خواهید بازدیدکنندگان سایت به آن هدایت شوند را وارد کنید. سپس بر روی دکمه Save (ذخیره تغییرات) کلیک کنید.

ریدایرکت ساب دامین به ادرس دیگر

اگر پس از آن با پیام زیر مواجه شدید، به این معنی است که که ریدایرکت با موفقیت انجام گرفته است.

روش حذف یک ساب دامین در سی پنل

ممکن است به هر دلیلی تصمیم به حذف یک ساب دامین را داشته باشید. برای این منظور، بعد از ورود به سی پنل، بخش Subdomians را باز کنید. در صفحه باز شده به قسمت Modify a Subdomain (اصلاح کردن یک ساب دامین) بروید. سپس ساب دامین موردنظر را پیدا کرده و برروی Remove (حذف کردن) در مقابل آن کلیک کنید.

اموزش حذف ساب دامین در سی پنل

صفحه جدیدی باز خواهد شد و برای جلوگیری از بروز اشتباه، مجدداً از شما سؤال می‌ کند «آیا مطمئن هستید که می‌ خواهید این ساب دامین را حذف کنید؟». اگر از تصمیم خود مطمئن هستید، بر روی دکمه Delete Subdomain (ساب دامین حذف شود) کلیک کنید.

اموزش حذف ساب دامین در سی پنل

سپس درصورت موفقیت‌ آمیز بودن عملیات حذف، پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد.

لازم به توضیح است که عملیات فوق فقط آدرس ساب دامین را حذف می‌ کند. اگر تصمیم دارید فایل‌ های ایجاد شده در ساب دامین را نیز حذف کنید، باید بعد از ورود به سی پنل، به قسمت FILES رفته و برروی File Manager (مدیریت فایل) کلیک کنید. سپس می‌ توانید پوشه مربوط به ساب دامین را حذف کنید.

 

جمع‌ بندی

در این مقاله ابتدا به شما گفتیم که ساب دامین چیست و سپس آن را با ساب فولدر مقایسه کردیم و در انتها نیز روش ساخت ساب دامین در سی پنل را همراه با دیگر نکات ضروری که دانستن آنها نیز می‌ تواند به شما کمک کند آموزش دادیم. امیدواریم که این اطلاعات نیازهای شما درمورد ساب دامین را رفع کرده باشد. در عین‌ حال، اگر با مشکلی برخورد کردید یا سؤالی داشتید می‌ توانید در قسمت نظرات با ما مطرح کرده و پاسخ آن را دریافت کنید.

این مطلب 2 نظر دارد
  1. خیلی ممنون از مطالب عالی تون. با همین روش میشه تو دایرکت ادمین هم ساب دامین ساخت یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *