اموزش قدم به قدم تغییر سطح دسترسی سی پنل

اموزش قدم به قدم تغییر سطح دسترسی سی پنل

یکی از ضروری ترین مواردی که باید در مدیریت وبسایت یا پایگاه داده رعایت شود، محدود سازی سطح دسترسی سی پنل است. در واقع هر وب سایتی برای اینکه امنیت خود را در تمامی موارد حفظ کند، نیازمند است تا فایلهای خاص و ضروری خود را از دید کاربران و هکرها مخفی کند. تغییر سطح دسترسی سی پنل این امکان را برای مالکان وب سایت ها یا دیتابیس های اینترنتی فراهم خواهد کرد. در این مقاله به توضیح این عمل ضروری می پردازیم.

سطح دسترسی سی پنل چیست؟

در این مرحله از مقاله باید در مورد permission در cpanel یا سطح دسترسی سی پنل صحبت کنیم. Permission هاست یا سطوح دسترسی cpanel کاربران را در محدودیت مشاهده فایل های خصوصی قرار می دهد و باعث افزایش امنیت وب سایت ها خواهد شد. در واقع مالکان وب سایت های اینترنتی، برای اینکه بخشی از فایل ها یا فولدر های وب سایت خود را از دید مهاجمان یا کاربران مخفی کنند، برای هر کدام از این موارد سطح دسترسی خاصی تعریف می کنند که کاربران را در محدودیت مشاهده قرار می دهد.

انواع سطح دسترسی سی پنل

مالکان وب سایت برای تامین امنیت وبسایت خود، ۳ نوع سطح دسترسی برای فایلها یا فولدرهای درون دایرکتور هاست تعریف می کنند. این ۳ نوع سطح دسترسی می تواند فایل ها را متناسب با هدف مالک وب سایت در محدودیت قرار دهد.

Read: این نوع دسترسی برای خواندن و مشاهده فایل های درون یک فولدر تعریف می شود.
Write: همانطور که از نام این دسترسی پیداست، جهت نوشتن و انجام تغییرات در فولدرها یا فایلهای درون دایرکتوری از این دسترسی یا permission استفاده می شود.
Execute: این نوع دسترسی را مالکان وب سایت جهت اجرا و دریافت پاسخ فایلها یا فولدرها ایجاد می کنند.
همچنین برای نامیدن سطح دسترسی فایل در cpanel، از حروف اختصاری نیز استفاده می شود. به طوری که برای نامیدن سطح دسترسی سی پنل از نوع read از حرف اختصاری r ، برای نامیدن سطح دسترسی Write از حرف اختصاری w و برای نامیدن سطح دسترسی Execute از حرف اختصاری x بهره برده می شود.

انواع کاربران در لینوکس

معمولا کاربران در سیستم عامل لینوکس به سه دسته تقسیم می شوند که هرکدام دارای سطح دسترسی خاصی هستند. تعریف انواع مختلف کاربر در سیستم عامل لینوکس (هاست لینوکس) تنها به این دلیل است که برای هرکدام از آنها سطح دسترسی سی پنل خاصی تعریف گردد. بنابراین این قسمت به همراه مطلب بالا به نوعی به هم مربوط می شوند.

  • User , Owner: در لینوکس از این عناوین برای نامیدن کاربر اصلی وب سایت (مدیر وب سایت) استفاده می شود.
  • Group: کاربرانی که به صورت گروهی جهت انجام خودکار عملیات های سرور تعریف می شوند، با این نام شناخته می شوند.
  • World , Other: این نوع کاربران نیز شامل تمام بازدید کنندگان عادی وبسایت هستند که روزانه وارد سایت می شوند.

برای ایجاد سطح دسترسی سی پنل می توان از اعداد نیز استفاده کرد. در لینوکس این اعداد را به این صورت تعریف کرده اند. برای سطح دسترسی r از عدد ۴، برای سطح دسترسی w از عدد ۲ و برای سطح دسترسی x از عدد ۱ استفاده می کنند. اگر به مطالب بالا دقت کرده باشید، به دلیل وجود ۳ نوع کاربر مختلف در لینوکس، سطوح دسترسی عددی هم همیشه مضرب ۳ هستند که سه نوع مختلف سطوح دسترسی rwx هم اثباتی بر این مطلب است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  اموزش کامل استفاده از کنترل پنل cPanel

روش محاسبه سطح دسترسی فایل ها در سی پنل

به شما حق می دهیم که مطالب بالا را به خوبی متوجه نشده باشید. در این بخش قصد داریم به طور آسان سطح دسترسی در cpanel را آموزش دهیم. به جدول زیر نگاه کنید:

روش محاسبه سطح دسترسی سی پنل

جدول زیر نشان می دهد که دو دسته سطح دسترسی سی پنل با نام های r و x می توانند برای تمامی ۳ نوع کاربر مورد استفاده قرار گیرند. اما از آنجا که سطح دسترسی w مربوط به تغییر فایل ها و فولدر هاست، تنها مدیر وب سایت این سطح دسترسی را داراست. بنابراین سطوح دسترسی در کاربران مختلف به صورت فوق محاسبه خواهد شد که اگر بخواهیم این سطح دسترسی را به صورت حروفی نشان دهیم، از ترکیب rwx-rx-rx استفاده می کنیم و اگر بخواهیم به صورت عددی نمایش دهیم، عدد ۷۵۵ سطح دسترسی سی پنل ماست.

تغییر سطح دسترسی سی پنل

با نحوه نامگذاری و محاسبه سطوح دسترسی در cpanel آشنا شدید. در این قسمت به شما آموزش می دهیم تا سطح دسترسی سی پنل را برای کاربران مختلف تعریف کنید.

برای اینکه یک سطح دسترسی سی پنل را برای ۳ نوع کاربر مختلف فعال کنید، از علامت ستاره * استفاده کنید. همچنین برای غیر فعال کردن سطح دسترسی برای گروه های مختلف کاربری، از علامت منفی – بهره خواهید برد. برای مثال:

اگر ما قصد داشته باشیم تمامی سطوح دسترسی را به جز سطح دسترسی w برای ۳ گروه کاربری فعال نگه داریم، برای تمامی گروه های کاربری ۲ نوع سطح دسترسی را با علامت * مشخص خواهیم کرد. برای گروه کاربری مدیر وب سایت یا owner نیز سطح دسترسی w را با علامت * فعال سازی می کنیم. در سطح دسترسی w برای غیر فعال سازی گروه های دوم و سوم کاربری، از علامت منفی – بهره می بریم.

اموزش تغییر سطح دسترسی سی پنل

شما می توانید برای تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدر ها به این روش پیش بروید.

ابتدا به کنترل پنل cpanel وب سایت خود مراجعه کنید و به دنبال دسته بندی files و مورد file manager بگردید. قسمت file manager دایرکتوری وبسایت شماست که تقریبا تمامی فایلهای شما به جز دیتابیس در این قسمت وجود خواهد داشت.

آموزش تغییر سطح دسترسی سی پنل

با کلیک روی گزینه فایل منیجر، طبق تصویر زیر وارد دایرکتوری وبسایت خود می شوید که فایل های ریشه ای هاست شما در این قسمت وجود دارد. اگر دسترسی های این فایلها را تغییر دهید، مشکلات بزرگی در انتظار وب سایت شماست. بنابراین قسمت home هدف ما نخواهد بود. طبق تصویر، روی آیکون Public_html کلیک کنید یا از قسمت سمت راست، مورد public_html را کلیک کنید.

آموزش تغییر سطح دسترسی سی پنل

خب پس از کلیک روی public_html وارد دایرکتوری وبسایت خود می شوید. در تصویر زیر، سیستم مدیریت محتوای وردپرس نمایش داده شده است که دایرکتوری و فایلهای وردپرسی در این قسمت وجود دارد. همانطور که در تصویر می بینید، قسمت سمت راست که با نام permissions وجود دارد که مقدار هر پوشه و فایل را مشخص کرده است. برای مثال، سطح دسترسی سی پنل پوشه wp-admin که مخصوص مدیران وبسایت وردپرسی است، عدد ۶۰۰ را داراست.

آموزش تغییر سطح دسترسی سی پنل

خب برای تغییر مقدار دسترسی در فایلها یا فولدر ها، روی مورد دلخواه خود راست کلیک کنید و گزینه change permission را بزنید یا از قسمت بالا، گزینه حاوی آیکون کلید با نام permission را کلیک کنید.

آموزش تغییر سطح دسترسی سی پنل

همانند تصویر زیر با کلیک روی این گزینه، یک صفحه برای شما باز خواهد شد که می توانید دسترسی خود را به صورت دلخواه تغییر دهید.

آموزش تغییر سطح دسترسی سی پنل

پرکاربرد ترین سطوح دسترسی cpanel

برای اینکه در تغییر سطح دسترسی دچار مشکل نشوید، لازم است تا سطوح دسترسی مهم و پرکاربرد را بشناسید و بسته به نیاز خود، از آنها برای تغییر سطح دسترسی فایل ها و فولدرها استفاده کنید.

  • سطح دسترسی ۷۵۵: از این نوع سطح دسترسی فایل ها سی پنل معمولا برای فایل ها و فولدر هایی استفاده می شود که برای همه کاربران وبسایت قابل مشاهده و استفاده هستند. درواقع فایل های مهم و حیاتی شامل این سطح دسترسی نخواهند بود.
  • سطح دسترسی ۴۰۰: این سطح دسترسی برای فایل های بسیار مهم و حیاتی وب سایت که شامل اطلاعات مدیریت وبسایت یا … هستند استفاده می شود. برای مثال در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، سطح دسترسی ۴۰۰ را برای فایل wp-config.php استفاده می کنند که تمامی اطلاعات دیتابیس و نام کاربری و پسورد پنل ادمین وبسایت را شامل می شود.
  • سطح دسترسی ۶۴۴: این سطح دسترسی سخت گیری معمولی را دارد و به کاربران اجازه می دهد تا به طور کامل قادر به مشاهده فایلهای php وبسایت شما باشند و علاوه بر این، آن ها را در محدودیتی قرار می دهد که قادر به تغییر و ویرایش فایلها نباشند.

مهمترین نکته در تغییر سطح دسترسی فایل ها در سی پنل این است که هیچگاه برای هیچ فایلی سطح دسترسی کامل ۷۷۷ قرار ندهید. چرا که حتی کاربران عادی وب سایت نیز می توانند به عنوان مدیر وب سایتتان عملیات ویرایش فایل را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *